| Corinacrina a întrebat:

Buna ziua,
Am facut scoala de soferi pe o masina manuala si am picat traseul de doua ori, emotii si se pare ca nu prea controlez ambreiajul. Deja consider ca nu mai are sens sa insist pe aceasta varianta, am o varsta...si nu o s-o rezolv repede, poate deloc, pentru a lua traseul pana la expirarea dosarului.Intrebarea mea este, cu acest dosar,daca fac cele trei sedinte,pentru a intra iar in examen, la alta scoala, pe masina cu cutie automata, se poate? Deci sa dau pe automata urmatorul traseu, fara sa fac alt dosar.Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti!
Iti retragi dosarul de aici, mergi si te inscrii la alta scoala pe masina automata si mai faci minim 6 ore de soferie, asa cum cere legea, apoi te programezi la traseu cu masina automata.
Nu uita sa ceri chitanta ca sa o atasezi la dosar, dovedind ca ai luat orele de soferie.
Succes la examen!

| Corinacrina explică (pentru Violleta2022):

Multumesc Jassmina. Oare este sigur asa? Sa nu ma trezesc in ziua examenului ca nu-i bine.La scoala de soferi nu prea ii intereseaza, ideea e sa pici sa mai iei ore.In ultima zi de curs la a doua incercare mi-am dat seama ca de fapt instructorul imi"tinea" pedala de ambreiaj sa nu imi moara motorul.A si zis-o, era alt instructor, asa pentru o simulare, inainte de examen. In examen s-a vazut de fapt cum stau lucrurile.Deci revenind, ai fost in aceasta situatie, sau stii pe cineva la fel? De acolo stii ca se poate trece pe automata in cadrul aceluiasi dosar, facut pe manuala? multumesc tare mult.o zi buna sa ai.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Corinacrina):

Mai ai destul pana la examen, odata ce ai picat si acum vrei sa te muti. Inca nu ai luat orele legale de soferie, inca nu au trecut 15 zile ca sa poti merge sa te progarmezi... oricum cred ca-ti va veni randul peste 3-4 saptamani, intr-un caz fericit.
Nu pierde vreema, mergi la alta scoala si vorbeste si apoi te intorci sa-ti iei dosarul de la scoala anterioara.
Ia 10 ore ca sa fii sigura ca stapanesti bine masina.
Nu uita sa pui chitanta la dosar, fiindca este parte din cerinta legala sa mai faci minim 6 ore dupa ce ai picat si da bine in fata examinatorului, ca ai avut bunavointa.

Eu nu am fost in situatia asta, eu mi-am luat carnetul de sofata cum trezizeci si ceva de ani, pe vremea cand erau putine masini si extrem de putine soferite. Am fost norocoasa ca am luat din prima, fiind indemanatica din fire. de atunci am sofat foarte foarte mult, ca locuiesc in occident si aici distantele sunt foarte amri inter casa si munca, mall si casa samd.

| Corinacrina explică (pentru Violleta2022):

Ok.multumesc mult.

8 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

La pornirea de pe loc trebuie sa faci minim 3 metri cu ambreiajul patinat (adica il ti acolo unde au inceput rotile sa se invarta), abia dupa cei 3 metri parcursi ridici usor ambreiajul in timp ce continui sa accelerezi. Incearca asta si nu o sa mai iti moara motorul la pornirile de pe loc.
Sau poate reusesti sa schimbi examinarea pe cutie automata.
Dar dupa examen, ce vei conduce? banuiesc ca tot manuala, daca ai inceput cursurile cu manuala.

Bafta!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai da nimic nu esti de volan asta e clar, renunță

| Corinacrina explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am pus o intrebare nu am cerut o parere.multumesc

| CtBogdan a răspuns:

Poti sa faci asta.
Totusi ma indoiesc ca dupa ce vei lua examenul vei conduce masina automata.

Aprob ce a spus CristiDinBucuresti.
Imi este frica ca vei lua examenul...

| Corinacrina explică (pentru CtBogdan):

Multumesc pentru raspuns.Eu zic sa nu va speriati.Conduc bine dar scap ambreiajul la pornirea rapida, exemplu, la intersectie, si imi moare motorul. Deci consider ca daca nu mai exista riscul "scaparii "pedalei eu merg fara mari probleme. Examinatorul imi v-a da permisul sau nu, dupa cum v-a considera.Am vazut si vad zilnic in trafic soferi, care ma intreb totusi cum au luat permisul? Si revenind la problema mea, incerc sa simplific lucrurile, daca n-a fi, n-a fi...