| LiviuNmt1993 a întrebat:

Buna ziua,
Am o intrebare, am vazut pe un prieten de ai mei cand conduce masina si e in viteza a 4a reduce si baga in viteza a 2a, e indicat asa pentru motor?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorul nu are de suferit.
Dar cutiile mai vechi, obosite, sincronizeaza mai greu cand sari cateva trepte, de aia ar fi indicat sa intri putin in treapta 3 inainte de a baga 2, chiar daca nu eliberezi ambreiajul decat in 2.
Asta doar la cutiile "obosite".

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Este normal, ba chiar recomandat sa retrogradeze atunci cand incetineste (reduce viteza). Daca te referi la faptul ca la 50-60 la ora (cat ai in mod normal in treapta a IV-a) el ii da treapta a II-a atunci inseamna ca este un bou.

| wildthing a răspuns:

De ce nu? Daca ai redus pana la o viteza la care treapta a 2-a e potrivita, ii dai a doua.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Desigur! Este normal. happy Funda?: )) big grin

| PompiliuDaniel a răspuns:

Este normal, ba chiar recomandat numai daca conduci o masina Honda careia poti sa-i dai si 7000 rot/min intr-a doua laughing