| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua!
Am o problemă cu un vw polo 1.2, benzină din 2003.In ultima perioadă a început să mi se oprească in mers,de obicei cand e la relanti sau chiar si cand este accelerată,am momente când trepidează înainte sa se oprească,dar sunt si momente când se oprește brusc.
Menționez că am schimbat pompa de benzină,senzor supapa de suprapresiune,bujii noi,baterie nouă,senzor volantă nou, clapeta de accelerație curățată.Am fost la mecanic, mi-a zis ca e posibil să fie de la catalizator pentru ca mașina uneori mănâncă mult ulei, a dat două găuri in catalizator, tot ce era de schimbat am cam schimbat.Singurul pe care nu l-am schimbat e calculatorul motorului, in rest tot e schimbat pe ea.
Care credeți că ar putea fi cauza?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faceti-va o favoare si nu mai mergeti la "mecanicii" care sparg catalizatoare si DPF-uri. Nu o spun la modul ecologic, ci mecanic. Motoarele sunt facute sa lucreze cu aceste sisteme. Cand dai gauri, anulezi si asa mai departe, masina nu mai atinge parametrii ei, si cel mai probabil va merge de atunci inainte pe o harta de avarie, sub performantele ei normale.
Referitor la problema, vezi cablaj pompa de benzina, si schimba-i releele preventiv.
Dupa aia poti verifica ECU.

| Bogdan0783 a răspuns:

Senzorul de arbore cotit mai da simptome din astea

| Adelinos a răspuns (pentru Bogdan0783):

L-am schimbat după ce am pus testerul pe ea si la fel e...