| Lucian4653 a întrebat:

Bună ziua, am un tractor Landini de 65 de cai 4x4 cuplabil și de o perioadă de timp rămâne cuplat 4x4 permanent chiar dacă trag de manetă să deblocheze el tot cuplat rămâne. Oare ce poate avea?

1 răspuns:
| Joklu a răspuns:

Bună ziua! Dacă tractorul Landini de 65 de cai rămâne cuplat în modul 4x4 chiar dacă tragi de manetă să deblochezi, ar putea fi mai multe cauze posibile pentru această problemă. Iată câteva dintre cele mai comune cauze și soluții:
1.Verifică dacă cablul sau tija care acționează mecanismul de cuplare a tracțiunii 4x4 este blocată, ruginită sau deteriorată. Poate necesita lubrifiere sau înlocuire.

2.În cazul în care mecanismul de cuplare este defect, acesta poate rămâne în poziția cuplată. Verifică piesele din mecanismul de cuplare pentru uzură sau daune și înlocuiește-le dacă este necesar.

3.Cutia de transfer poate avea componente interne defecte, cum ar fi roți dințate sau sincronizatoare. Verifică și, dacă este necesar, repară sau înlocuiește componentele defecte.

4. Unele sisteme de tracțiune 4x4 sunt acționate hidraulic. Verifică nivelul și calitatea uleiului hidraulic și asigură-te că nu există scurgeri sau probleme cu pompa hidraulică.

5.În cazul tractoarelor mai moderne, pot exista senzori sau supape care controlează cuplarea tracțiunii 4x4. Verifică funcționarea acestora și înlocuiește-le dacă sunt defecte.

In concluzie cel mai bine este sa duci la un specialist.
Funda?