| Urluescu_Alexandru_1999 a întrebat:

Buna ziua, am un vw tiguan motor 2.0 tdi. La ce rotati pe minut ar trebui sa-l tin si la ce rotații ar trebuie sa schimb vitezele. Am auzit pareri ca nu ai voie de treci sub 2000 de rotatii niciodata. Multumesc

4 răspunsuri:
| Bariel a răspuns:

Fals, e recomandat sa mergi cu el mai turat in oras pentru a evita infundarea dpf ului si a filtrului de particule.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Se poate cauta pe google dar na, ce sa stii tu sa citesti...

| floryn1993 a răspuns:

Buna, ideal la motoarele diesel 2000, 2500 chiar si 3000 previne infundarea filtrului de particule, sub 2000 pot aparea probleme in timp.

| AIexicaa2020 a răspuns:

Tot Tiguan am si eu, dar am cutie automata si nu-mi bat capul.
In general sta sub 2000rpm, media pe la 1600-1800.
Pentru dpf este recomandat sa-l lasi sa-si termine regenerarea atunci cand o face, iti dai seama ca motorul sta la 1000rpm la semafor de exemplu in loc de 800.
Un drum de 20km cu viteza constanta peste 50 k /h si turatie peste 2200 sunt cerintele pentru a putea sa-si faca procesul de regenerare in mers.
In oras daca mergi turat cum zicea colegul nu faci altceva decat sa-l infunzi mai repede.