| DariaDrg a întrebat:

Bună ziua. As avea o întrebare despre mașini, eu când îmi cumpăr masina, o o înscriu dar merg și la primăria din comuna la care aparțin, sau pot și la o alta primărie? Gen oraș?
Care sunt pașii de urmat?
Acte necesare? Unde sa merg?
Dacă vă rog mai îndetaliat! Gen cum ați procedat voi.
Mulțumesc anticipat! ????

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul pas e la primaria la care ai domiciliul, nu la alta.
apoi iti faci o programare la politie pentru procesul de transcriere.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la biroul de taxe si impozite de care apartii. De obicei se afla in primaria localitatii de domiciliu. Nu poti merge la alta primarie.
Acolo mergi sa le arati contractele si actele masinii, sa ti-o ia in evidenta.
Mai ai de facut RCA, de achitat taxele pentru certificat si numere, de programat la inmatriculare pe site-ul oficial: https://dgpci.mai.gov.ro/drpciv-booking/
Consulta si lista documentelor necesare, pe acelasi site. Trebuie completata o cerere de inmatriculare, trebuie copii de CI, copie RCA, etc.