| Eclipse a întrebat:

as avea o intrebare in domeniul auto. Se poate circula cu o masina de epoca? De exemplu un Mercedes w123. Am auzit ca sunt scutite de unele taxe.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mercedes w123 nu este masina de epoca in primul rand. Conditia este ca ultimul model fabricat sa fi fost acum 30 ani, iar w123 a fos fabricat pana in 1985, deci mai astepata 1-2 ani.

Si da poti circula, singurele taxe la care e scutita e taxa de timbru si impozitul, in rest platesti toate taxele si faci toate actele

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se poate, daca trece ITP desigur. Orice masina care merge pe drumurile publice are nevoie de inspectie tehnica.

| 0rlando a răspuns:

Orice mașină mai veche de 30 de ani, este catalogată ca fiind mașină de epocă și este scutită de impozitul anual, dar, tot va trebui să plătești taxa de poluare la înscrierea în circulație, ai nevoie de RCA și ITP, ca la orice altă mașină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un w123 si nu este inca masina de epoca.
Trebuie sa treaca 30 de ani de la data incetarii productiei a modelului respectiv si sa obtii atestat de vehicul istoric, emis de catre autoritatea nationala a FIVA (Federatia Internationala a Vehiculelor Istorice).
Dupa aceea se merge la RAR sa obtii CIV unde sa specifice clar "Vehicul istoric".

| Eclipse explică:

Am inteles, multumesc frumos pentru raspunsuri.