| cosminn24 a întrebat:

Buna ziua as dori sa cumpar niste jante r18 si sa le montez pe un golf 5, dar nu stiu daca se pot omologa, eu am in carte doar jante r15 si r16

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista niste certificate de omologare pentru fiecare model. De obicei îl primești când cumperi o mașină nouă. La una veche nu știu.

Daca nu ai acel certificat de omologare sau nu sunt trecute acolo ai nevoie sa faci un proces de reomologare a mașinii

Vezi aici.

https://www.rarom.ro/? p=667

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E un proces extrem de complicat care presupune sa faci rost de un certificat de omologare de la producător

| cosminn24 explică (pentru suntserios):

Adica sa ma duc la reprezentanta sa iau un certificat de omologare?

| cosminn24 explică (pentru suntserios):

Eu as incerca la reprezentanta pentru ca nu prea le am cu internetu sa fac cererea online

| cosminn24 explică (pentru suntserios):

Si daca ma duc la reprezentanta, oare gasesc?

| suntserios a răspuns (pentru cosminn24):

Exista niste certificate de omologare pentru fiecare model. De obicei îl primești când cumperi o mașină nouă. La una veche nu știu.

Daca nu ai acel certificat de omologare sau nu sunt trecute acolo ai nevoie sa faci un proces de reomologare a mașinii

Vezi aici.

https://www.rarom.ro/? p=667

| 128bpm a răspuns:

Scoti de la reprezentanta hartia cu ce dimensiuni e voie pe seria ta de sasiu si mergi cu ea la rar
Se omologheaza garantat cand le dai dovada aia stampilata de reprezentanta
Costa gen 300 de lei aia de la reprezentanta si 200 rarul