| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu care este varsta minima de la care poti face scoala de soferi? Adica sa fac deja traseul, de exemplu daca pot incepe scoala la 17 ani si sa fac traseul, si cand fac 18 ani sa imi depun dosarul, si as dori si un link sau text oficial sau macar o sursa sigura. Eu am gasit doar asta
) Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducătorul acestuia trebuie să posede permis de conducere corespunzător şi să aibă vârsta minimă de 18 ani împliniţi, cu excepţia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 şi B1, care trebuie să aibă vârsta minimă de 16 ani împliniţi.

Va multumesc

7 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Dario2007 esti cam neinformat. Te poti apuca de scoala de soferi la varsta de 17 ani si 9 luni impliniti. Pana nu te inscrii la o scoala de soferi si nu faci cursul de legislatie rutiera nu ai voie sa iesi pe strada cu instructorul. Cursul dureaza 1 luna. Deci daca socotesti poti sa conduci cu instructorul doar la 17 ani si 10 luni.

| darrio2007 a răspuns:

Poti face scoala de soferi sub 18 ani. Minim 16. Poti conduce pe drumurile publice, bineinteles in perioada scolii, numai cu instructorul linga tine. Dar permisul il obtii doar dupa implinirea a 18 ani. Daca treci examenul.

| alex_7264 a răspuns:

Poti sa faci scoala de soferi cu 3 luni inainte de a implini 18 ani... iar cand ai 18 ani impliniti poti sa dai sala si traseul pana atunci nimic mai mult. www.drpciv.ro

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti sa faci scoala de soferi cu putin inainte de 18 ani (2-3 luni)dar nu poti sa dai examen pana nu implinesti 18 ani.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Pentru a conduce un vehicul categoria B trebuie sa ai 18 ani, insa neoficial unii fac scoala putin inainte de a-i implini pentru a "salva" timp inaintea examenului.

Pentru categoria B1 trebuie sa ai 16 ani si cred ca initial a fost introdusa pentru odraslele vedete, eu am aflat de situatia asta citind ca feciorii lui S. Prigoana si M. Geoana se plimba la volanul unor masini nefiind majori.

"SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica nu mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie nu mai mare de 50 km/h"
Se pare ca oamenii sunt zgarciti cu informatiile, pentru a nu iesi un circ general, poate gresesc dar pare exclusivist vazand saracia de oferte intr-un domeniu unde s-ar face bani. Probabil nu se doreste traficul plin de elevi prea tineri pentru a-si asuma riscul in fata legii (fiind minori ).
Eu n-am mai condus de multa vreme, prefer bicicleta in Bucuresti, decat sa imi fac nervi in trafic si cu locurile de parcare, plus ca daca ma intalnesc cu prieteni poate am pofta de o bere. Asa ca masina mai rau ma incurca. Prea multi soferi, prea multe masini.

| mariusciocan a răspuns:

Poti face scoala pe la 17 ani si ceva. Insa examenul propriu-zis il poti sustine numai daca ai implinit varsta de 18 ani. Scoala o poti face daca ai 17 ani.

| w1NNNd a răspuns:

Cu 3 luni inainte de a implini 18 ani. Asta o stiu de la mine asa am facut eu. Link nu am big grin.