| DobrescuDeniz a întrebat:

Buna ziua. As vrea sa îmi cumpăr o mașină în rate dar creditul o sa fie pe numele tatălui meu, iar eu voi achita ratele. Întrebarea mea este, pot trece mașina direct pe numele meu de la început daca creditul va fi făcut pe numele tatălui și locuim în județe diferite? Mulțumesc

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cine iti ofera creditul ala. Foarte multe parcuri auto sunt firme mici, poti discuta cu ei foarte deschis, si se pot 'ajusta' diferite detalii. Eu nu cred ca va fi o problema, vor face factura pe un nume, iar creditul pe celalalt.
Dar vezi putin ce dobanzi are societatea respectiva (ar putea fi TBI credit), si incearca si o simulare la BT, de exemplu, ca s-ar putea sa iesi mai bine.
Eu am luat credit de nevoi personale acum cativa ani, de la BT, si am cumparat masina cash. Mi-a fost mult mai simplu, iar dobanda a fost mica, nici macar 10%, desi a fost imprumut scurt, pe 18 luni.

| DobrescuDeniz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc mult. M-a ajutat foarte mult răspunsul tău. Zi frumoasă!