| razvan_3429 a întrebat:

as vrea sa stiu daca o toba pana in 2 milioane imi poate da un sunet foarte puternic..ca de muscle cars..si daca stiti ce toba as putea lua...am un bmw e46 1,9l benzina, multumesc

2 răspunsuri:
| Vektor a răspuns:

Pentru zgomot iti trebuie o toba sport, dar sa ai un sunet puterni va trebui sa scoti si catalizatorul, cand faci ITP-ul va trebui sa-l pui la loc.

dar sa stii cu nu-i fain sa mergi 3-400km cu asa zgomot in urechi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu trebuie toba foarte scumpa pentru sunet puternic. In 200 de lei te descurci cu o toba de inox buna.
Cauta pe net parerile altor posesori de BMW, care au montat tobe sport, sa afli care se potrivesc (ca sunet) masinii.
Eu de exemplu am toba Carub pe Dacia 1300, de pe net am aflat ca se aud bine la motorul Daciei, si asa este. Cand scot silencerul, conduc incet si tot pornesc alarme pe langa mine, iar in ture nu suna 'spart', suna gros tot timpul.