| n3llutza a întrebat:

cum pot gasi actualul propietar al unei masini dupa nr de imatriculare? Multumesc mult si sper sa ma puteti ajuta.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu ajutorul unui prieten de la DRPCIV sau de la rutiera.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu poti si nu ai cum sa afli astfel de informatie.
Dar, daca masina cu numarul respectiv a fost implicata intr-una accident, poti sa suni la Politia, serviciul circulatie, le dai numarul masinii implicate in accident si el il vor gasi.
Bineinteles ca trebuei sa le dai si numele tau cu tot cu adresa sau telefon, ca fiind martor la evenimentul sau accidentul respectiv.
Din pacate, tu nu poti afla de nicaieri a cui este masina cuiva de pe strada, doar dupa numar.

| n3llutza explică (pentru Violleta2022):

Proprietarul știu cine este, actualul utilizator nu știu, mașina a fost cumpărată de soțul meu și vândută mai departe. Doar ca soțul meu a aruncat contractul și acum numai poate deveni ca nu o mai are.

| Violleta2022 a răspuns (pentru n3llutza):

Daca masina a fost vanduta legal mai departe, nu mai este problema ta sa aflii cine este noul propietar.
Iar legal, nu ai cum sa aflii o informatie, pe care o are doar Politia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea poti.

| n3llutza explică:

Multumesc de raspunsuri, zic sa revin cu finalul: intre timp a avut loc un proces deoarece primul propietar la dat in judacata de cumparatorul masinii pentru plata impozitului si amenzilor, cumparatorul a chemat urmatorii cumparatori in judecata iar in final instanta a hotarat ca primul cumparator avea obligatia sa transcrie masina pe el in 30 de zile de la cumparare, asa ca cu restul nu au mai avut nimic.

| Băă_Fineas_1995 a răspuns:

Mergi la poliție și în funcție de motivul pentru care vrei sa il găsești te vor ajuta... poti depune o plangere sau doar afla cine e

| n3llutza explică (pentru Băă_Fineas_1995):

Soțul meu a avut masina în 2014 pentru 2 sapt apoi a vandut-o, a aruncat contractul și acum numai poate dovedi ca nu o mai are. Proprietarul îl știm cine este, actualul utilizator nul cunoaștem