| 22n a întrebat:

Buna ziua, daca am condus fara categoria necesară si mi s-a anulat permisul si pot susține alt examen peste 2 ani, daca spre exemplu merg in Marea Britanie sau orice altă țară si dau de permis voi putea conduce cu el in Romania? Ca teoretic voi avea permis deci nu va fi infracțiune?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, bineinteles ca nu poti conduce in Romania pe perioada cat ai permisul anulat, chiar daca iti iei alt permis in Uk, in Romania este imposibil sa mai sofezi.
Tu esti deja in listele Politiei cu aceasta infractiune si indiferent ce ai face in tara, nu mai poti conduce pe urmatorii 2 ani cat ai permisul anulat.
Dupa trecerea celor 2 ani, te duci si dai din nou examen la Politie pentu dobandirea unui nou permis auto.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vei putea.
Tu ai dreptul de a conduce suspendat in Romania, chiar daca ai alt permis dreptul de a conduce tot nu il ai.

| Holiday a răspuns:

De fapt, ti s-a suspendat dreptul de a conduce, nu permisul. Deci, nu.