| Andiiiiiiiii a întrebat:

Bună ziua dacă puteți să mă ajutați și pe mine cu un sfat mi-am luat acum recent un b6 2.0 tdi din 2010 și mi s-a aprins în mers becul roso la ulei

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu mai porni motorul deloc, du-l pe platforma la service, sa-i faca o verificare/schimb de imbus la pompa de ulei.
In cel mai bun caz ai doar senzorul bulit, ca si aia este o specialitate de la VW, inca de pe vremea lui Golf 2.
Au astia o cacalitate la senzori si electrica in general, de-s invidiosi chinezii de pe Alibaba.

| Andiiiiiiiii explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Plus ca mi se aprind si bujiile de zici ca îi pomul de căciun

| kalasnicov22 a răspuns:

Cel mai probabil este modelul fabricat pana in 2010. imbus scurt la pompa de ulei si s-a rotunjit. Platforma pana la service. imbusul e vreo 40 de lei dar trebuie data jos baia de ulei.