| danielharaga a întrebat:

Buna ziua,
De 2 zile probleme la o SKODA FABIA COMBI 1, 4 16 V Benzina: cand pornesc Aerul Conditionat motorul masinii merge cu intreruperi, greoi si chiar s-a oprit de cateva ori la relanty.
Fara AC motorul masinii merge perfect.
O solutie daca aveti... Multumesc
Numai bine...

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Fara AC ai idle normal? Adica relanti, este normal?

Pt ca daca ai relantiu mic, atunci cand pleaca si AC e ceva in plus de miscat, iar daca ai putine rpm, aia ar fi o cauza, dar nu stiu de s-ar opri motorul.

Alta cauza, desi nu vad cum, sa fie compresorul blocat, dar asta ar insemna sa nu mai bage rece in masina.
Ori poate sa aiba rulmenti dusi si sa opuna rezistenta mai mare, ma refer la compresor, sa fie rulmentii uzati, negresati cumva si sa traga motorul din greu.Desi are ulei acolo si este inchis ermetic, dar rulmentii pot fi f uzati si sa ruleze greu.

E bun sa verifici compresorul, ambreajul de la compresor, trebuie data cureaua jos si miscat de fulia aia cu ambreaj sa fii sigur ca este in regula.
Daca se intampla doar cand ai AC pornit, atunci problema acolo este la ambreaj si compresor.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil compresorul AC este pe ducă, se învârte prea greu.

Răspuns utilizator avertizat