| LazarDesign a întrebat:

detin doua difuzoare auto de aproximativ 100 de wati fiecare si as vrea sa stiu daca trebuie amplificator si daca da, de cati wati sa fie, pentru ca, casetofonul din masina mea nu poate duce puterea lor ca vad ca nu le poate da la difuzoare cat cer ele?

3 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

La 100W reali, clar ai nevoie de amplificator. Un casetofon bun, deși se încălzește, duce difuzoare de 60W, dar 100W deja sunt prea mulți.
Amplificatorul ar fi bine să fie tot de 100W, dacă e prea mic, se arde. Dacă e prea mare, arzi difuzoarele.
Ăsta ar fi perfect pentru tine, are 4 canale a 100W fiecare, deci mai e loc pentru încă două difuzoare, are intrări high level, foarte utile dacă nu ai RCA-uri în spate la casetofon, filtre hi/low pass și e relativ ieftin, comparativ cu alte amplificatoare similare.
http://www.be-loud.ro/......MXB-4150i/

| LazarDesign explică (pentru 0rlando):

Orlando multumesc pentru tot!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu le trebuie 100w ca sa se auda bine.
Un difuzor de 100w se poate auzi decent si daca primeste 30-40W.
Iar de regula puterile sunt trase de urechi, deci s-ar putea sa ai de fapt difuzoare care pot functiona pe la 30W, iar un amplificator "4x40W" sau "4x50W" are in jur de 4X20W, suficient cat sa dea decent in boxele tale.
Doar firmele serioase respecta puterile, iar puterea reala nu e cea maxima scrisa pe ele, sau P.M.P.O.