| DanielDani44 a întrebat:

Bună ziua.Este normal dupa ce am pornit motorul pe benzina și a atins temperatura de 90 grade dacă desfac bușonul să dea apa afară?(cineva l a umplut până sus ochii) Întreb asta pentru ca îmi pierde ulei și nu știu cauza.Ma gândesc să nu fie de la garnitura de chiuloasa la pornire rece cu bușonul desfăcut nu iese apa bule nimic.Este roșu curat antigelul nu are nicio bulă sau ulei în el.
La fel nu dă fum deloc nu dă ulei pe țeavă nimic.
Capacul de la ulei l am desfăcut nu sufla nimic cu motorul pornit. Singura problemă este ud pe partea distribuției chiar la chiuloasa la garnitura dar poate a curs de sus nu îmi dau seama rolele sunt plin de ulei. Vreau să știu doar dacă e normal să dea apa afară după ce motorul este la 90 cu bușonul desfăcut.Inca odată la pornire nu iese deloc apa totul bine. Daca se pricepe cineva dau funda???? Am un Citroen c4 2005 1.4 benzină

5 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

Nu te mai complica, du-te la un service serios si fa un test pentru a verifica daca ai gaze de motor in vasul de apa.
Costa 70-100 de lei si stii sigur daca este garnitura de chiulasa sau racitorul egr daca ai asa ceva pe masina.

| kalasnicov22 a răspuns (pentru kalasnicov22):

Si este normal sa dea apa afara daca desfaci busonul cu masina calda.
Este normal si sa arunce surplusul de lichid din vas cand se incalzeste, cu capacul pus.Probabil de aceea ai gasit ud.
Daca maine dimineata ai apa sub nivel atunci ai o problema, dar poate fi o pierdere.

| DanielDani44 explică (pentru kalasnicov22):

La diesel nu da apa afară și apa nu scade deloc nici după ce o opresc nici când se incalzeste

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e normal sa desfaci busonul dupa ce a ajuns motorul la temperatura de functionare. Este daunator si periculos pentru integritatea celui care face greseala asta.
Nu e normal sa pui antigel peste semnul MAX (pana in dop e deja maltratare pentru masina).
Nu e normal sa insisti sa umbli sub capota cat stii clar ca nu ai nici o treaba cu mecanica.

Ia-ti o bicicleta, nu te trimit la mecanic pentru ca sunt mecanic, si recunosc ca trimit la plimbare cazurile astea, din foarte multe motive care rezulta in pierderea mea de timp.

| kalasnicov22 a răspuns (pentru DanielDani44):

Atunci masina ta este unicat.
Toate celelalte arunca apa in surplus afara indiferent ca este diesel sau benzina, este vorba doar de legile fizicii de clasa a 6-a.
Cumpara-ti o bicicleta.