| GreenHouseEnquieries a întrebat:

Buna ziua. Ieri am facut accident cu masina firmei in Olanda din vina mea. As vrea sa stiu daca firma este obligata sa aiba casco si daca pot negocia pretul pentru daunele provocate. A fost accident in trafic la semafor, am intrat in spatele unei masini. Ei au service-ul lor al firmei, dar mi-au spus ca mecanicul este in concediu prelungit si abia la sfarsitul lui august revine.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Firma nu este obligata sa aiba Casco. Poti negocia pretul, cam totul este negociabil in lumea asta. In Romania nu ti-ar putea impune sa platesti o dauna produsa masinii firmei, mai ales in timpul si in interesul serviciului. Dimpotrivă, este accident de munca si firma risca amenzi uriase, daca nu e acoperita cu hartii, gen protectia muncii, instructaje la zi, testare psiho anuala samd.

| Sistemulxxl a răspuns:

Daca nu ai casco iti platesti singur paguba.

| AndreiK33 a răspuns:

Ar fi culmea sa platesc daunele provocate in timpul serviciului. Daca sunt morti de foame si nu au Casco inseamna ca si-au asumat riscul.Nu este nimic de negociat.