| DeliaAiled a întrebat:

Buna ziua!
In fata mea un auto oprit, in fata lui un alt auto oprit pentru a vira la stanga, desii este linie continua!
Cel din fata mea, nu avea piciorul pe frana, nici semnalele de avarii aprinse, si tin sa mentionez ca, erau oprite imediat dupa o curba dubla, unde nu exista vizibilitate!
Am franat, imediat ce am observat ca erau oprite, dar masina nu s-a oprit, fiind prea din scurt!
Tin sa mentionez ca aveam maxim 45km/h
Au fost avariate toate cele trei masini
A cui este vina si de ce?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vina este in totalitate a ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

A ta 100% ca ai lovit si din spate un vehicul care stationa.
Nici nu stiu de ce ai mai pus intrebarea...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

100% vina ta, pentru nepastrarea distantei si neadaptarea vitezei la conditiile de vizibilitate.
Asta este parerea mea, insa agentii constatatori ar putea actiona diferit. Oricum, ai lovit din spate din cauza ca nu aveai o viteza care sa permita oprirea in siguranta la intalnirea obstacolelor.
Masinile alea puteau fi oprite acolo si pentru a evita un caine, sau din cauza aglomeratiei. Asta nu iti da tie dreptul sa le iei in plin, trebuie sa poti opri oricand.
Iti adaptezi viteza astfel incat sa poti opri in vizibilitatea pe care o ai.