| sunshine28 a întrebat:

Buna ziua la toti.

O intrebare.

Daca eu sunt din jud. Neamt si cumpar o masina care este inmatriculata pe Iasi sau Bacau este vreo problema?

Trebuie sa o inmatriculez neaparat pe Neamt?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AwGenetix a răspuns:

Nu. poti sa o inmatriculezi oriunde in tara. singura problema este ca trebuie sa ai buletinul cu sediul in orasul dorit. altfel, tu si masina aveti acelasi sediu, implicit, numerele vor fi alocate pentru judetul in care locuiesti tu.

e simplu, trebuie doar sa te muti cu domiciliu, in rest poti sa o inmatriculezi unde vrei.

4 răspunsuri:
| Pandicornita a răspuns:

Da, trebuie. Funda?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa devina proprietatea ta trebuie sa o inmatriculezi in judetul in care ai resedinta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa o treci cel putin la primarie, si sa ai un act de imputernicire (procura sau comodat).

regis
| regis a răspuns:

Nu e nici o problema, se inmatriculeaza in judetul proprietarului. Care ar fi bine sa fie trecut de 30 de ani, chiar pensionar, nu neaparat posesor de permis, cu domiciliul in mediul rural (poate fi un parinte, un bunic). Vei economisi ceva banuti la impozit, dar mai ales la asigurare.
Nu iti recomand comodatul sau imputernicirea, transcrierea e solutia mai ieftina si mai utila. Comodatul era la moda cand exista inca taxa de poluare, acum nu mai renteaza.