| alexandrualexandru7 a întrebat:

Bună ziua, mâine la examen dacă aprind faza scurta, fără motiv, mă poate depuncta?

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Având în vedere că acum faza scurtă este obligatorie pe toate categoriile de drumuri, trebuie să o aprinzi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad de ce te-ar depuncta.
faza scurta nu e niciodata fara motiv

| Dragobeta a răspuns:

Se pare ca nu cunosti legea si te cam prezinti la examen degeaba.
Cod Rutier 2023: Faza scurtă devine obligatorie pe toate drumurile publice
"Începând cu 1 noiembrie, conducătorii auto sunt obligați să circule cu blocurile optice (farurile) conectate și pe timp de zi. Potrivit prevederilor Regulamentului Circulației Rutiere, obligația de a include în timpul deplasării faza scurtă a luminilor de întâmpinare (întâlnire) se menține până pe 31 martie inclusiv."
https://www.euronews.ro/......rta-pe-toa

| Simpatic a răspuns:

Inainte sa urci in masina ii spui domnului politist urmatoarele
Codul rutier s-a modificat astfel>> Faza scurtă sau luminile de zi, obligatorii pe toate drumurile publice! Desi nu se stie ce garcea este si ar fi mai ok sa ii arati ca cunosti legislatia si sa pornesti direct faza scurta!
Deci masinile cu daylight adica masinile dotate cu faruri automate led cum este si a mea, nu au obligativitate sa porneasca faza de drum in oras, deoarece ea este asimilata fazei scurte, farurile automate in momentul cand afara se intuneca comuta pe faza scurta automat!
Pe ce ma bazez?

"Mai exact, Legea 168/2023, ce se aplică deja din 16 iunie, îi va obliga pe șoferi să folosească luminile de întâlnire sau faza scurtă, așa cum mai sunt acestea cunoscute, și atunci când circulă, în timpul zilei, pe drumurile naționale sau pe cele județene.

Concret, conducătorii de autovehicule și tractoare agricole sau forestiere vor fi obligați să circule tot timpul cu faza scurtă aprinsă sau cu luminile pentru pentru circulația diurnă (în engleză, DRL - Daytime Running Light) "pe toate categoriile de drumuri publice".

Este si normal ca pe drumurile nationale, autostrazi etc sa pornesti faza de drum chiar daca modul automat nu o va face daca afara este zi senina!

| darrio2007 a răspuns:

Faza scurta este obligatorie si ziua daca nu stiai. Se pare ca ai ceva probleme cu legile de circulatie.
Mai bine mai invatati inainte sa te apuci de examen.