| Risteaioan63 a întrebat:

Bună ziua oameni dragi și frumosi de pe TPU. Am o întrebare, doresc sa plec pentru prima data din Germania spre România cu mașina personala însă nu știu pentru ce țări îmi trebuie rovinieta, ma poate ajuta cineva cu un răspuns va rog frumos? Mulțumesc

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice traseu ai alege, in toate ai nevoie.

| adam7 a răspuns:

În toate țările de tranzit ai nevoie de vignetă.
dacă mergi prin Austria ai grijă unde o lipești pe parbriz, sus între retrovizor și partea din stanga, ca dacă o pui în alte colțuri poți lua amendă.
Însă, de curând în Austria am înțeles ca se fac și online deci un stres mai puțin.
În Ungaria e fără abțibild, dar dacă cumperi de la ghișee plătești mai mult.
Eu zic să faci online de acasă pentru ambele țări și ai scăpat de griji.
Pe Austria ai site lor oficial:
https://shop.asfinag.at/ro/
Pentru Ungaria eu folosesc aplicația TPARK dar sigur au și ei site oficial (evita site de intermediere)
În România poți merge fără rovigneta doar dacă ai numere provizorii.