| Enache_Alex_1990 a întrebat:

Buna ziua prieteni. Am o mazda 3 din 2005. Aseara plecand de pe loc, in momentul cand acceleram am nimerit intr-o serie de gauri in asfalt. Dupa ce am trecut de ele, am simtit ca e ceva in neregula cu motorul (sau cel putin asa cred). A devenit mai zgomotos, si cand plec de pe loc se aud zgomote din fata mai ales in faza de accelerare. Masina e destul de stabile, nu trage nici stanga nici dreapta. Dupa ce am controlat bucsele, si m-am uitat la amortizoare, singurul lucru ce mi-a mai venit in minte este suportul de la motor. Maine am posibiliate de a merge la mecanic. Voi ce parere aveti? O zi buna

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca s-a schimbat doar sunetul, e posibil sa ai evacuarea ruginita, iar in acele gropi, s-a facut o fisura.
Probabil se rezolva daca mergi la un sudor/mecanic, care sa taie sectiunea afectata, si sa sudeze in loc un racord flexibil, sau inlocuind elementul de evacuare cu totul (mai greu, depinde si de constructia masinii).

| Enache_Alex_1990 explică:

Azi merg la mecanic sa o pun pe punte pentru a fi sigur. Ieri am demontat capacul la motor si am inceput sa accelerez. Suportul central al motorului s-a rupt deoarece motorul se misca in fata.