| 22n a întrebat:

Buna ziua, tocmai am luat mașina de la mecanic dupa ce mi-a schimbat segmenții, semeringuri supape, pompa apa, garnitura chiuloasă etc, motorul merge bine dar se tot aude un vâjâit din dreaptă unde ar fi pompa de apa si distribuția care la fel are curea si rolă noi si ce se mai schimbă la distribuție, mă gândesc o fi ca nu s-a așezat inca cureaua de distribuție bine acel vajait care se intensifica odata cu accelerația sau trage pompa apa?, menționez ca la 10 minute am oprit sa iau o cafea si în vasul de expansiune dupa abia ce pusesem antigel verde nou nouț acum e negru, e normal? nu se înfundă pompa de apa? de la ce ar putea fi acel vâjâit?

1 răspuns:
| adryang78 a răspuns:

Dacă antigelul e negru înseamnă că ai ulei de motor în borcan. Nu e normal. Zici că ți-au schimbat garnitura de chiulasă, e posibil să nu fi etanșat cum trebuie, mai ales dacă nu s-au priceput să-i facă planeitatea.