| Ajutor7654 a întrebat:

Buna ziua TPU, am avut un accident, celalalt sofer este vinovat, am primit copie dupa asigurarea lui, am facut pozele la masini si a plecat ca se grabea spre alt oras la 300 km de aici(el acolo sta), mi-a precizat sa completez eu amiabila dar din ce am auzit trebuie sa o completam amandoi, ce e de facut in acest caz? El nu mai raspunde la telefon, au trecut 72 ore de la accident asa ca nu me pot duce la politie ca raman fara permis, ce pot sa fac? Am poze de la accident, numarului lui de inmatriculare si copie dupa asigurarea lui!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Din pacate ai mers pe incredere dar ai vazut ca lumea nu este de incredere, majoritar si pe TPU si in realitate unuii numai oameni nu pot fi numiti, caractere de joasa speta!
Ei gresesc si cu toate acestea se sustrag raspunderii! hahalere cu alte cuvinte!

Tu ai gresit ca ai avut incredere in meltean!

@KovacsB a explicat bine de ce ai gresit!

Pe viitor sunt sigur ca nu vei mai "gresi" in a avea incredere in straini, bine, nu ai stiut nici legea in acest sens!

Sper ca nu e mare dauna ta, caci va trebui sa o faci din buzunarul tau.

Sfat, data viitoare cand mai ai drum pe la o manastire cu vechime (cum sunt cele din Suceava) pune-l la blestem pe acest nemernic care s-a sustras greselii comise, stiu ca nu e ok crestineste ce am zis si anume sa pui la blestem, dar sa ma crezi ca nu-i va fi bine daca faci astawinking

Daca se grabea, ok, dar putea sa fie om de valoare si sa iti raspunda la telefon si sa iti faca plata prin virament bancar daca era asa de ocupat acest "om de afaceri"!

Daca stiai si te duceai in maxim 24 de ore, asiguratorul lui te facea, iar el primea amenda si suspendarea permisului si merita din plin!

Pe viitor fa-ti asigurare CASCO daca masina e mai tanara de 7 ani (sunt societati de asigurari care accepta si peste vechimea de 7 ani)! de ce? Merita!

Si sa numai ai incredere in de astia ocupati si grabiti! hahalere de acestea, care au si ei masini, numai "bogati" de astia care le tremura izmenele cand botesc alte masini, ca le creste Bonus Malus pe RCA, sarantoci fara niciun fel de demnitate! Tot vezi de astia in traficul de zi cu zi cat si in postarile pe grupurile de Facebook, nu este zi in care cineva sa nu se trezeasca cu masina lovita si cu autorul anonim fugit de la fata locului!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Evident amiabila trebuia completata de amandoi, iar accidentul trebuia anuntat si la asigurator. Acum nu iti ramane decat sa faci un fals.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie si de actele lui, permis si buletin si copie dupa ele pentru a putea face amiabila, si bineinteles de semnatura lui.

| mihai69 a răspuns:

Există aplicație "amiabila". Dura 15 minute să faci ce trebuie.
Mergi la poliție, e singura ta șansă să repari mașina pe RCA-ul lui.

| Simpatic a răspuns (pentru mihai69):

Da,dar mergand acum la politie o sa ii i-a permisul si lui! pentru ca legea este clara accidentul se declara in maxim 24 de ore!

| mihai69 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu mi-aș asuma acea greșeală. Mai ales că, în afară de faptul că va beneficia de reparații gratis, i se va lua permisul și celui vinovat. Poate așa se învață minte...

| Simpatic a răspuns (pentru mihai69):

Ai mare dreptate.
pe langa asta daca costul reparatiei va fi sa zicem 5000 de lei, de ce as suporta eu ca sofer nevinovat reparatiile?
Insa legea spune clar nedeclararea accidentului in termenul stipulat de lege se lasa cu amenda si suspendarea permisului pe o perioada de 30 de zile, indiferent cine este vinovat!
Politistul poate aplica in loc de amenda avertisment, insa suspendarea permisului NU se poate comuta in nimic!

Este totusi intelept ce ai zis, pentru ca in caz contrar si soferul nevinovat comite o mica ilegalitate, nu ar avea drept sa isi repare la un service autorizat masina lovita! de ce? este nevoie de document de la politie ca sa bagi masina in service.
Faptul ca unele serviceuri si garaje repara masini botite este altceva, dar nu si legal.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu trebuia sa lasi sa treaca alea 24h.
Acum poti doar sa declari accidentul, ramanand fara permis, si tu si ala (daca nu cumva a mers sa il declare in termen, caz in care te vor cauta sa-ti ia permisul oricum).
In momentul de fata nu ai drept de reparatie asupra vehiculului, nici macar pe banii tai, altfel este fapta penala.

| KovacsB a răspuns:

Trebuia sa declari acidentul in 24 de ore, ramaneti amandoi fara permis.
Amiabila se face pe loc, ai facut scoala de soferi degeaba.
Daca nu era de acord sa faca amiabila trebuia sa suni la 112