| BeBeRHv a întrebat:

Buna ziua TPU
Detin un autoturism pe benzina mai exact un fiat punto 1.2 care imi consuma foarte mult, 10-11 in Bucuresti afara 6, 5 - 7
As dori sa imi pun instalatie de gaz pe ea merita aceasta investitie? mi-au spun mai multi ca se va duce motoru mult mai repede daca voi face chestia asta sunt in dubii pentru ca nu mai pot face fata benzinei. Pe saptamana cheltuiesc 200 Ron si mi-a ajuns.
M-am gandit si la a doua varianta sa-mi cumpar o masina diesel care stiu ca este mult mai costisitoare mai pretentioasa dar consumu ma intereseaza foarte mult pentru ca circul. in orasu asta aglomerat
Care este cea mai buna varianta?
Astept Sfaturi cat mai multe
Multumesc! Ofer Funda.

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Cei care spun ca instalatia Gpl consuma mai repede motorul, vorbesc din auzite de la altii care si ei au auzit la randul lor de la altii.
Decat un tractor diesel care se aude de la 3 km, mai bine o benzinara fasneata cu Gpl.
Iti scoti banii pe instalatie in 8 luni.

3 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Frate, cam atat imi consuma mie un volvo v40 din 97 pe GPL si ia 8-9 in afara dar in oras niciodata peste 11 si stii ca pe GPL consuma cu 1 litru mai mult fata de cat consuma pe benzina si faza e urmatoarea ca eu am motor de 2.0 laughing schimba masina ca nu merita sa investesti intr-o instalatie gpl la un asa consum si la o asa masina! Altceva, dovada ca GPL-ul nu face nimic rau motorului, a mea merge din 98 pe gaz si are 450 000 km si nu-mi face probleme, ma ocup doar de consumabile sa le schimb la timp si aia-i! porneste la sfert la orice temperatura si merge ceas! Daca pui GPL pe punto il cocosezi de tot, rezervorul meu de gpl are undeva la 40-50 kg gol din cate-mi amintesc, nu-s sigur, a mea s-a lasat putin, gandeste-te cum se lasa un punto si vezi ca atata timp cat mergi pe gpl scade si puterea cu ~10% deci nu mai intelegi nimic din masina, creste greutatea, scade puterea si investitia aia destul de costisitoare, schimba masina! Daca te intereseaza una ca a mea o iei pana-n 2000 de euro, posibil s-o gasesti cu tot cu GPL, numai sa-l intrebi pe proprietar din ce an este instalatia, odata la 10 ani se schimba butelia sau rezervorul in functie de cum vrei sa-i spui tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti GPL, e o prostie sa spui ca GPL-ul va consuma motorul, multe masini au optiune de GPL direct din fabrica, deci nu se pune problema. Dimpotriva, GPL-ul e mai rafinat si iti va unge segmentii.