| lilskies a întrebat:

TPU nu pot sa inteleg cum functioneaza masina manuala adica turatii, cutia de viteze deci stau ore intregi in fiecare zi sa-mi dau seama cum functioneaza, puteti va rog sa-mi explicati?

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Este destul de greu de explicat. Necesita timp si anumite cunostinte genereale. Dar este ca si la bicicleta cu pinioanele. Cam acelasi sistem.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De fapt, ce vrei tu sa faci cu masina aia? S-o conduci, sau s-o repari singur?
Ca, daca e s-o conduci, nu e nevoie sa stii in amanunt, cum functioneaza. E suficient sa asculti putin motorul cand mergi ca sa-ti dai seama ca trebuie schimbata viteza. La masinile mai noi, este prevazut chiar un martor in bord care iti arata, luminos, ca trebuie sa treci in treapta urmatoare de viteza. Sau, in cea precedenta. Asa, ca pentru blonde.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul search pe google
https://www.youtube.com/watch?v=wCu9W9xNwtI

mi-a luat 10 secunde, nu ore pe zi sa gasesc cea mai simpla animatie

| sierra1 a răspuns:

"nu pot sa inteleg cum functioneaza masina manuala"

te gândeai la aia electrică cu acumulator care are și percuție?

| lilskies explică (pentru sierra1):

Transmisie manuală la aia ma gândeam

| sierra1 a răspuns (pentru lilskies):

Ahaaa, eu zic să nu-ți bați capul cu asta, tu condu-o cu grijă

ce-ar fi să te frământe ideea de cum au făcut ăștia de ex. microprocesorul, aia bătaie de cap!)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai avut macar bicicleta cu viteze, inchipuie-ti ca nu ai cum sa pleci de pe loc la deal, daca esti in cea mai mare viteza, si ai si bagaj. De aia are masina mai multe viteze, ca sa poata adapta puterea ei la viteza ori sarcina.
Cand pleci de pe loc e nevoie de o forta mare, pe cand la 70km/h (de exemplu), inertia este de partea ta, si mai ai nevoie doar de un sfert din puterea motorului, ca sa mentii viteza. De aia e divizata puterea motorului in treptele mici, si multiplicata in treptele mari.
Cauta pe Youtube, ca sunt o gramada de clipuri ce explica totul despre transmisia unui autoturism, si operarea (conducerea) acestuia.
https://www.youtube.com/watch?v=qRj3lTl7-7g&ab_channel=TheAdrian777

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista masina manuala ci cu transmisie manuala. Deci numai vitezele se schimba diferit ca in rest tot cam aia e. Bineinteles daca nu vorbim de masini hibrid sau complet electrice care sunt mai complicate. In rest sunt detalii mecanice. Ai aici de unde sa citesti:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cutie_de_viteze
https://ro.wikipedia.org/wiki/Motor_cu_ardere_intern%C4%83
Normal ca nu o intelegi din prima. Mecanica si electrica se invata in ani de zile si nu asa repede cum ai vrea.
Ca idee poti merge la un atelier auto sa-ti explice cu masina in fata ce se petrece sub capota: )