| Elenaeli57 a întrebat:

Bunaa. abia ce am luat permisu și nu prea ma pricep.
Dar am observat ca atunci când dau jumătate de cheie îmi apare un martor rosu, cel al bateriei
Iar când o pornesc cum trebuie, acel martor dispare
Și vreau sa știu dacă e vreo problema dacă merg cu el asa sau trebuie urgent sa merg sa o rezolv.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu este nici o problema, martorul ala sta aprins atunci cand alternatorul nu produce curent. Cu motorul oprit, e normal sa fie aprins.
Cand se aprinde cu motorul pornit, atunci este o problema, fie de la baterie, fie de la alternator sau cureaua acestuia.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Problema e când martorii rămân aprinși după ce pornește motorul.

| KovacsB a răspuns:

Asa trebuie sa faca. Daca se aprinde in mers atunci ai o problema.