| Alexcosmin12345 a întrebat:

Ca sa devin tractorist de ce am nevoie, ma refer la studii ceva?
Si cum pot lua permisul?
Multumesc celor ce ma ajuta

Răspuns Câştigător
| AndreiG007 a răspuns:

Trebuie sa urmezi o scoala de soferi categoriei aferente:

Permisul categoria Tr. Este permisul care iti permite sa conduci un tractor, o masina sau utilaj autopropulsant si masini forestiere. Nu este o categorie exclusiva, insa. Daca detii un alt permis auto, cum ar fi permisul pentru categoria B, poti conduce tractoare si utilaje agricole in functie de greutatea totala a acestora. Cu permisul categoria B poti conduce tractoare de pana la 3500 de kg, la care se poate adauga o remorca de 750 de kg. Totusi, permisul categoria Tr ofera avantajul de a putea aseza doua remorci la un tractor.

Certificatul de tractorist agricol. Este o diferenta mare intre permisul categoria Tr si certificat. Desi nu pare tocmai logic, acest certificat nu ofera dreptul de conducere a tractoarelor pe drumurile publice. Certificatul de calificare pe postul de tractorist agricol ofera recunoastere in ceea ce priveste competentele in domeniu si este acreditat de Ministerul Muncii si Ministerul Educatiei. Daca vrei sa conduci pe drumurile publice insa, ai nevoie de un permis.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tractorist inseamna sa mergi pe camp, deci nu ai nevoie de nici un fel de permis.
nu trebuie sa faci nici o scoala, sau daca sunt la fel nu ai nevoie.
Permis ai nevoie doara daca tractorul ala este inscris sa mearga pe drumuri publice, in rest tractorist stai pe camp si lucri ogoru patriei laughing fara scoala