| BeatTheASS1234 a întrebat:

Cam cat ar schimba sa schimb (nu stiu daca merge reparata) bara aia de plastic din fata de la un Golf 4? E putin crapata in partea dreapta

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Pretul pentru o bara, noua, aftermarket, incepe de la aproximativ 130 de lei (Pe un site de piese auto online).
Iar o bara, secondhand, costa aproximativ 100 de lei.
Acum desigur, la preturile de mai sus se mai adauga de exemplu vopsitul, in cazul in care cumperi o bara noua, sau una secondhand, dar alta culoare, doar vopsitul poate costa intre 100lei (la un tinichigiu privat) si 100€ (la un service).
Plus montajul (care in unele cazuri e inclus in pretul vopsitului) e de aproximativ 50-100 de lei.
Cam astea ar fi preturile, si desigur se mai pastreaza grilajele de pe bara ta, precum si bandoul, dar in cazul in care si acestea sunt defecte vor trebui inlocuite, caz in care poate sa mai creasca pretul cu 100-200 de lei.
Acum recomandarea mea este totusi sa incerci sa cauti o bara pe culoare de la dezmembrari, fiind oem (originala) se va fixa mult mai bine (in unele cazuri cele afermarket nu se aseaza perfect pe masina) iar daca nimeresti si culoarea, vei face o economie considerabila, plus ca daca te intelegi cu cel care o vine, poate ti-o si monteaza gratis, sau in schimbul celei vechi.
Acum nici cu montatul nu e mare "filozofie" doar ca o sa ai nevoie de unele chei, imbusuri, m12, surubelnite, tubulare, si poate si o spatula pentru demontarea bandoului.
Acum desigur, e de precizat ca indiferent daca vei monta o bara secondhand, sau una noua, cel mai adesea se va observa o oarecare diferenta intre bara si restul elementelor caroseriei, chiar daca este acelasi cod de culoare, vopseaua de pe restul caroseriei fiind imbatranita e posibil sa difere (mai mult sau mai putin) de vopseaua pe care o vei avea pe bara, deci sa stii la ce sa te astepti.

Si da, exista si posibilitatea sa repari bara, dar sincer nu merita, atat timp cat tot trebuie sa o vopsesti.

1 răspuns:
| BeatTheASS1234 explică:

Cat ar costa sa schimb*
Scuze de greseala