| Anonim34545jkjk a întrebat:

Cam cati km ar trebui sa aiba o masina la mana a doua? Stiu ca difera gradul de uzura in functie de locul unde a fost condusa gen daca a fost masina de oras sau de drum lung. In functie de fiecare categorie cam cati km sunt prea multi?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

30.000 e perfect.
masina aproape noua, dar nu dai pe ea pretul de noua.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu exista nici o schema reala.
Depinde cum a fost intretinuta. Foarte multe masini au parte de bataie de joc tocmai in reprezentanta: schimburi de ulei la 20. 000km, uleiul fiind de calitate mai proasta decat la coltul blocului. Nu mai vorbim de cazurile in care mecanicii de reprezentanta - oameni cu salarii mizere - pun uleiul nou deoparte, schimba doar filtrul de ulei si etichetele de sub capota, stampileaza cartea service, dar uleiul ramane tot ala vechi de 20. 000km.
Astea sunt masini ce nu prea prind 200. 000km cu acelasi motor.

La polul opus, masinile intretinute corect, cu ulei decent la 10. 000km, si motoare fara probleme de proiectare, pot ajunge la 500. 000km fara probleme.

Mediul de utilizare nu prea are relevanta, Loganul de exemplu rezista undeva pe la 700. 000km in regim taxi, cu drumuri scurte.

Iar masinile pe care le vei gasi la vanzare, in 90% din cazuri au kilometrajul modificat, deci nu are sens sa iti spun eu o cifra, cand tu vei citi doar falsuri.
Ia un mecanic cu tine, sau mergi cu masina la un service care se respecta, sa o inspecteze din bara in bara, si doar asa vei sti daca este solida sau nu. Eventual apeleaza la cineva precum cei de la "masinapotrivita".

| KovacsB a răspuns:

In functie de cati bani ai disponibili si de noroc.