| Heartless562 a întrebat:

Cand si DE CE sa conduc cu maneta schimbatorului (de viteze) in punctul mort? Am vazut mai multi taximetristi ca fac lucrul asta, la un moment dat (in timpul mersului, nu doar in timpul opririi) pun maneta schimbatorului in punctul mort si merg asa cu ea, dupa care o baga iar in viteza care era... straight face

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa faca economie de benzina. in general se merge la vale sau pe drum drept cand masina are un pic de viteza. Nu e deloc sigur sa conduci asa si nici "sanatos" pentru masina

| SuicideSilence a răspuns:

Economie de carburant. acum depinde si de fiecare masina cat consuma la relanti

| Heartless562 explică:

Poi si de ce nu lasa masina in frana de motor...care e diferenta?

| sturzuneatza a răspuns (pentru Heartless562):

Daca o lasa in frana de motor se opreste mult mai repede si fiind in viteza iti va murii motorul, asa pe liber se tot duce!

| Anonnim02 a răspuns:

Ca sa consume mai putin.Cand e in punctul mort, masina nu mai trage si bineinteles ca n`o mai accelereaza si consuma mai putin.