| SonicAndrei a întrebat:

Când vom vedea pe cer mașini zburătoare? Nu mă refer la avioane, ci chiar la mașini. Teoretic, în 2015 va fi pusă la vânzare prima mașină zburătoare. Dacă nu mă credeți căutați pe Google:
http://www.incont.ro/......ia-de.html

Să spunem că în 2016 vor fi 10 miliardari în lume care vor avea un astfel de vehicul. Eu cred că prin 2030 vom vedea mașini zburând prin România, dar poate un model îmbunătățit față de cel de acum.

Voi ce părere aveți?

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

In primul rand masina aceea e un concept.
In al doilea rand, nu vad dovezi acolo ca zboara. Daca nu le ai cu Photoshob, esti usor dus de nas in poza aia cum ca zboara, plus ca elicea nu se misca. Daca nu crezi ca-i photoshop, compara cele 2 poze:
http://i.haymarket.net.au/News/20130513075739_terrafugia-tf-x-concept.jpg
http://bobdeakin.com/wp-content/uploads/2012/01/tera-3.jpg
Acelasi teren, aceeasi chestie.
Nu neg ca nu poate zbura, dar de la concept pana la productie in masa, mai e mult de mancat.

| SonicAndrei explică (pentru CM7YRE):

Nu știu dacă poza e făcută sau nu pe Photoshop, dar nu poza e ideea. Sunt mai multe site-uri cu aceeași știre, deci mașina ar trebui să fie adevărată.

Din 2015 (lansarea teoretică) până în 2030 sunt 15 ani, timp suficient în care să fabrici niște mașini.

Să zicem că prin 2016 mașina va fi gata. Când crezi că vom vedea mașini zburătoare și prin România?

| CM7YRE a răspuns (pentru SonicAndrei):

Sa-ti arat cum e cu faza cu " daca apare peste tot e adevarat"
http://youtu.be/Mbmb-vqpUoo?t=8m3s
Masini zburatoare in Romania, la anii aia, daca nu moare Gigi Becali sigur ai sa vezi :))
Daca o stire e raspandita, nu inseamna ca e adevarata.

| SonicAndrei explică (pentru CM7YRE):

OK, dar în viitor tot vor fi mașini zburătoare. Eu am întrebat când vor fi astea pe piață. Nu știi niciodată. Zi și tu... peste 30 de ani, sau peste 40, dar zi un număr...

| Ghost13 a răspuns:

Masini zburatoare exista deja:
http://i.imgur.com/TcuOr6M.jpg

Asta e singura momentan si e facuta in 1900 si ceva, are doar 2 locuri si un consum mic, dezavantajul e ca aripile se pun intr-o remorca, iti trebuie licenta de zbor, anumite ore de zbor, trebuie sa o inscrii si in traficul de la sol si pe cel din aer ca doar e si avion si daca mai esti si prin America iti mai trebuie si permis de profesionist ca la aia nu trebuie sa depasesti 3.5 metri, si masina cu tot cu remorca are peste 4.

| SonicAndrei explică (pentru Ghost13):

În sfârșit cineva care crede în mașini zburătoare! Deși cea veche e mai mult un avion, în câțiva zeci de ani vor fi și mai moderne.

Știai că mașina zburătoare pe pernă de aer a fost inventată acum 1-2-3000 ani? Doar că oamenii de atunci nu i-au dat importanță. Ei, nu zbura, dar se ridica de la sol dacă îi dădeai drumul de pe un deal.