| mihay3551 a întrebat:

Care e ordinea punerii segmentilor pe piston la motor in 4t?

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Primul de jos este segmentul de foc, cel de la mijloc este segmentul de ungere și cel de sus, este segmentul de radere.
Asta este ordinea.

| ionutz03 a răspuns:

Primul de sus de unde se face explozia
(capul pistonului) este segmentul de foc, cel de la jumate este cel de compresie iar cel de jos este cel de ungere.

| stlucian a răspuns:

1,3,2,4

| KaPy2 a răspuns:

Primul segment este de ardere al 2-lea este de compresie iar cel de-al 3-lea este de ungere

| ManeaAlex a răspuns:

Primu de sus este mai lucios (segmentu de ardere-explozie)
Al doilea este negru se numeste segment de compresie
Al treilea este compus din 3componente ...sunt doi segmenti subtiri si mai este unucare vine intre ei pa piston e ca un fel de arc (se numeste segmenti de ungere) SI AI GRIJA CA PRIMU SI AL DOILEA SEGMENT ARE O CIFRA PE EI CIFRA AIA SA FIE PUSA IN SUSU PISTONULUIwinking '''Cred ca te-am ajutat destul cat sa il faci singur acasa '''

| Radoi_Mihai_1950 a răspuns:

Bravo Ionut uitasem ordinea lor caci nu am montat de mult si nu mai stiam, ai dreptate m-ai scos din incurcatura, mersi frumos!

| Buzdugan_Pavalut_1988 a răspuns:

Multumesc mult. Este cel mai logic si corect raspuns.