| mysterioR a întrebat:

Care este cea mai mare cifra octanica la benzina?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Teoretic maximul ar fi 100.

| GPA a răspuns (pentru PainTech):

Te-ai informat greșit înseamnă happy

Combustibilii pentru mașinile modificate (cele de curse) au CO mai mare de 100.

| PainTech a răspuns (pentru GPA):

Am presupus că e iar întrebare pusă pe din tema de chimie, in general e amestec de izooctan și heptan. Iar cu astea 2 nu treci de 100.

Ups. Greșeala mea.

| GPA a răspuns (pentru PainTech):

Nu-i nicio problemă happy

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Citeste aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cifr%C4%83_octanic%C4%83

| gabicoo a răspuns:

120 o-xilen

| gabicoo a răspuns:

Ochii lui Dobrin!
laughing

| DaniTDCI a răspuns:

100 pentru masini stock (cele din trafic). iar pentru cele de circuit e peste 100 cu mult oricum

| GPA a răspuns:

Combustibilii cu cifra octanică cea mai ridicată sunt benzinele de curse și benzinele de aviație (AvGas), GPL sau alcoolul.

Etanolul are cea mai mare CO(cifra octanică) [129]