| Num3Ascuns a întrebat:

Care este cel mai bun raport putere/greutate, in care masina sa obtina un consum redus? Pentru ca pentru un raport mare inseamna ca motorul are multa putere si pentru un raport mic motorul nu prea are putere. Funda

3 răspunsuri:
| TotEu_8405 a răspuns:

Tu vrei putere si consum mic?
Incearca un Golf 6 R(270 CP, o tona jumate, consum ~12 in oras)

Stefan
| Stefan a răspuns:

Parerea mea este ca in situatia cand ai o masina mare cu motor mic, va consuma foarte mult, pentru ca motorul este suprasolicitat. Daca ai o masina mica cu motor mic, va consuma mai putin caci puterea este cat de cat proportionala cu greutatea miscata. Si in ultim caz cand ai o masina mica cu motor mare va consuma putin datorita proportiei, oricum puterea influenteaza consumul.

| Sofer a răspuns:

Golf 4 1.9 TDI are greutate 1.4 tone consum intre 4-6 exterior si oras 6-7.
Polo 1.4 TDI motor mic masina usoara consum foarte mic 3-4 parca si 5-6 oras.