| gorgi67 a întrebat:

Care este taxa auto pentru un ford focus 1999 de 74kw pe benzina cu emisie de CO2 de167g/KM? A-ti putea sa-mi raspundeti?

5 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Vechime: 13 ani - 14 ani inclusiv
TAXA: 436.86 EURO
TAXA: 1, 878.54 RON

Daca ai spus ca are 74 KW, sigur ai motorul de 1.6, iar daca este din 1999 e posibil sa fie euro 3.
Deci daca corespunde ce am spus eu cu ce ai in cartea masinii taxa este in jur de 450Euro

Uite aici un link unde poti calcula tu http://www.autovit.ro/index.php?sect=service

| gorgi67 explică (pentru ionutz03):

Salut ionutz 03. Este un euro 2, si am calculat si mi-a calculat 7420 ron. Este posibil asa ceva la o masina cu catalizatorul montat sa trebuiasca sa platesti pentru. taxa de poluare atatia bani? cum se face ca pentru, un euro 3 platesti 450 euro?

| ionutz03 a răspuns (pentru gorgi67):

Salut,
Daca este euro 2 taxa este in jur de:

Vechime: 13 ani - 14 ani inclusiv
TAXA: 1, 187.26 EURO
TAXA: 5, 105.33 RON
Am verificat si la ANAF si tot atat este.
Nu stiu ce principiu de calcul au adoptat ei, deoarece daca ai 2 masini cu aceeasi norma de poluare, dar una este mai veche ca cealalta (ca si ani), la aia mai veche taxa este mai mica decat la cealalta care este mai noua.
Banuiesc ca au gandit daca masina este mai noua polueaza mai multi ani de aici inainte... o prostie
Oricum poti sa o inscrii, ii dai in judecata si iti dau banii pe prima taxa inapoi (dar o sa dureze ceva pana iti dau banii)

| Homeghi_Laurentiu_1987 a răspuns:

Salut,taxa auto exacta pentru ford focus 1999 de 74kw, adica motor de 1.6 benzina este de 640 euro adica 2840 lei.
eu astazi 13.10. 2014 am platit taxa de mediu si joi am facut rarul masinii
mentionez ca motorul este de tip fyda

| Homeghi_Laurentiu_1987 a răspuns:

Apropo,pentru cei care se mai documenteaza de pe net cum am facut si eu acum ceva timp. daca te-ai hotarat sa iti iei o masina sh care a fost adusa pe platforma, documentati-va foarte bine ce acte va trebuie
-mie de exemplu mi-au cerut declaratia notariala a proprietarului masinii dar si copie de pe talonul auto al platformei
-in cazul meu putin noroc k omul a fost foarte ok si era platforma lui
-asta aici in inima hotiei la Dambovita
ca actele difera de la un judet la altul, ca asa e in tara nimanui.multa bafta