| ___iAho a întrebat:

Care masina vi se pare mai ok de achizitionat? Megane 3 1. 5dci sau Golf 6 1. 6tdi? Bugetul ar fi pana in 5000 de euro.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru mine ar conta mult cum se conduce.
Daca esti incepator, poate este mai potrivit Golful, ca gasesti piese pentru el prin orice sat uitat de lume. La Renault si la masinile frantuzesti in general, daca le lovesti, ai multe piese din plastic, destul de greu de gasit, sau scumpe.
Partea buna la Renault este ca piesele din magazine sunt in mare parte originale, la preturi mici. Partea proasta este atunci cand ai nevoie de piese ce costa mult, ca nu ai variante, ca la alte masini. Adica nu prea exista sa comanzi pentru Renault o oglinda Blic, Abac sau QWP. Doar cu sigla Renault gasesti. Pana si la Dacia e treaba asta, sunt pline magazinele de piese originale Renault, nu prea gasesti aftermarket.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stiam ceva de injectoare proaste pe 1.6 TDI, dar nu stiu daca e valabil pe toate codurile de motor.
Mie imi place Megane in general, iar 1.5 dci este un "veteran" printre motoarele lor, il poti lua cu ochii inchisi. Megane 3 nu cred ca am condus, insa 2-ul era mult mai ok decat Golf 5, Astra H sau un Logan.
Dar nici Golf 6 nu pot spune ca pare o masina naspa.
Ar trebui sa studiez mai in amanunt aceste masini, sa ma inscriu in grupurile posesorilor lor de pe Facebook, sa conduc cel putin cate una din ambele, si apoi as putea avea o parere relevanta.
Momentan imi place cum arata Golf 6, si sunt sigur de fiabilitatea si senzatia placuta a unui Megane 3 1. 5dci.

| ___iAho explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Tu pe care varianta ai merge? Mentionez ca si pentru un incepator.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ___iAho):

Pentru mine ar conta mult cum se conduce.
Daca esti incepator, poate este mai potrivit Golful, ca gasesti piese pentru el prin orice sat uitat de lume. La Renault si la masinile frantuzesti in general, daca le lovesti, ai multe piese din plastic, destul de greu de gasit, sau scumpe.
Partea buna la Renault este ca piesele din magazine sunt in mare parte originale, la preturi mici. Partea proasta este atunci cand ai nevoie de piese ce costa mult, ca nu ai variante, ca la alte masini. Adica nu prea exista sa comanzi pentru Renault o oglinda Blic, Abac sau QWP. Doar cu sigla Renault gasesti. Pana si la Dacia e treaba asta, sunt pline magazinele de piese originale Renault, nu prea gasesti aftermarket.