| Jean09 a întrebat:

Care pe care ia? Mazda 6 an 2000 motor 1.6 99 de cai benzina sau ford focus 1.6 diesel 109 cai an 2007? La drum lung pe o distanta de aprox 30 de km. Ce părere aveți?

4 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

7 ani sunt 7 ani, motor mai nou si mai puternic pe Focus. La liniute castiga Fordul clar, pe autostrada nu stiu.

| xerxes1 a răspuns:

O diferenta de 10 cai conteaza.
Apoi Fordul acceleaza mai repede deoarece are cuplu mare la turatii joase.
Deci Fordul depaseseste benzinara atat la distante scurte cat si la distante mari.
Plus ca Fordul se poate tuna foarte usor si mai face rost de 20 de cai, pe cand benzinara abia daca mai castiga 6 cai.

| HTH a răspuns:

Depinde de sofer. Nimeni nu-ti poate da un raspuns clar. as spune ca fordul, dar e doar o parere, nu o certitudine.

| Catana_Alex_1998 a răspuns:

Are mai multe sanse Fordul. Acum depinde de sofer si greutatea din masina(pasageri)...