| j1NNNx a întrebat:

Care sunt masinile cu cel mai mic consum?
si daca se poate o masina buna in raport : aspect-putere-consum

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde si la ce buget cauti.
Ti-as recomanda o Astra H 1.3 CDTI, daca vrei consum, aspect, dar si ceva raspuns la acceleratie. Daca nu circuli mult in oras, mai bine iei 1.7 CDTI, ca sa ai putere multumitoare.
Ar mai fi Renault Megane 1.5 dci, are putere, consum si aspect, dar e o masina mai dificila la intretinere, motorul ala face adesea surprize neplacute pentru buzunar.
Am in familie un Lupo 1.0 mpi, are consum mic si se conduce frumos; exista si Polo 1.0 mpi, e mai misto decat Lupo; dar astea sunt modele pana prin 2004, cele dupa 2004 nu sunt la fel de bune.
Revino cu un buget, si forma caroseriei, ca sa iti recomand ceva potrivit.

| Ineys a răspuns:

Cough, electrice, cough, Tesla, cough.

| Panamax a răspuns:

In general cu cat este mai nou modelul cu atat este mai eficient.

| Adi88 a răspuns:

Iti recomand motoarele 1.4 benzina, 1.2 e in trei pistoane nu e bun. Si diesel daca faci multi km tot 1.4, succes!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Adi88):

Nu vorbi prostii. Doar VW e in 3 pistoane.
Masinile au 1.2 in 4 pistoane (Opel, Renault, Ford, Dacia).
Iar 1.4 TDI e tot in 3 pistoane. Dar e VW, iar aici s-a intrebat de masini.

| TheTom7 a răspuns:

Depinde si de bugetul tau. si unde mergi cu masina.
Dupa ce ai zis tu eu ti-asi recomanda un e-class 2009-13 pentru ca il am. in Bucuresti scot consum cam de 7, iar in afara 6-7 mers agresiv. mai mult de vreo 8.4 nu cred ca am avut vreodata la ea. Putere eu zic ca sta bine la capitolul asta, dar depinde si ce motorizare alegi, iar aspect tine de tine daca iti place.

| SebiE30 a răspuns:

Salut. In general cele mici, diesel.
Sau cele cu motoare turbo de capacitate mica. Cum ar fi 1.0 1.2 1.4 turbo