| Cristian226 a întrebat:

Care sunt pașii pe care trebuie să îi fac pentru a trece o mașină pe numele meu? Unde trebuie sa merg prima data? Dacă vechiul proprietar nu dorește numerele înapoi și doresc sa le păstrez eu cum trebuie sa procedez? Ce se întâmplă dacă am întârziat cu trecerea pe numele meu?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Prima dată la un birou unde se fac acte - acolo faceți contractul de vânz.-cump. în câteva exemplare. El merge la Fisc și ia certificatul fiscal, cu care tu te duci mai apoi și înregistrezi mașina pe numele tău (tot la Fisc), apoi cu chitanța aia, asigurare RCA, C.I., talon cu ITP valabil și taxa de înmatriculare mergi la DRPCIV.
Dacă întârzii iei amendă.
Dacă omul nu vrea numerele tu nu mai trebuie să plătești altele noi, în caz că nu vrei nici tu să le schimbi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. faci un contract de v-c cu proprietarul in 5 exemplare, primesti actele masinii. Nu e nevoie sa mergi la vreun birou de acte. Ala il puteti face voi doi fara probleme.

2. vanzatorul iti da fiscalul lui prin care atesta ca a scos masina de pe numele lui de la primarie. Fiscalul poate fi foarte bine si contractul de v-c vizat de primarie.

3. faci rca pe numele tau

4. faci programare la politie pentru inamtriculare.

5. mergi cand ai programarea cu dosarul care contine:
-contract v-c
-copie dupa rca
-fiscalul vanzatorului daca nu e vizat contractul
-actele masinii (certificat, civ) in originale si copii
- platesti taxa de inamtriculare(nu stiu daca se mai plateste la ghiseu )
-platesti taxa de numere (se plateste la ghiseu)
-daca omul nu vrea numerele inapoi si aveti domiciliu in acelasi judet ramai cu ele.