| alina_3921 a întrebat:

Cat de grava este lipsa asigurarii auto in cazul unui accident rutier (pagube materiale)? ce risca un astfel de conducator?

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai gravitatea situatiei depinde de gravitatea pagubelor produse. Este suficient sa presupunem ca posesorul autovehiculul neasigurat tamponeaza o masina scumpa, neavand asigurare el trebuie sa suporte reparatia masinii avariate din vina lui, la care se adauga bineinteles amenda aferenta acestei contraventii si ridicarea talonului si a numerelor pana la rezolvarea situatiei.
Puscarie nu se face pentru lipsa asigurarii, intrucat aceasta fapta constituie doar contraventie. Si nici nu se pune problema ridicarii permisului.

regis
| regis a răspuns:

@tipu - eu ii raspundeam omului la intrebare, iar intrebarea era cat de grava este lipsa asigurarii auto si ce risca conducatorul auto care a produs un accident rutier cu pagube materiale neavand asigurare.
In privinta raspunderii penale, nu cunosc circumstantele producerii accidentului, deci nu pot sa imi exprim o parere. Iar despre sansele de supravietuire ale victimei nici atat. Cu siguranta insa nimeni nu va face puscarie pentru ca nu si-a incheiat o asigurare si nici nu isi va pierde permisul pentru asta.

Răspuns utilizator avertizat
| activ a răspuns:

Risca dosar penal dar daca nu a aflat politia se poate intelege cu victima sa ii plateasca daune morale si materiale.

| laurentiu a răspuns:

In primul rand asigurarea auto rca este obligatorie
iar in cazul unui accident, trebuie sa te intelegi cu el, poate sa depuna plangere si te alegi si cu permisul luat si sa ii repari masina, daca te intelegi cu el ii repari decat lui masina rogate sa nu fie x5 laughing
nu e de joaca cu asa ceva findca faci puscarie daca nu ai bani sai faci masina!
eu am si rca si casco

| ciprian112 a răspuns:

Nu cunosc bine legile, dar daca s-a lasat cu vatamare corporala destul de grava, poate plati si pagube materiale, si etc.etc.

| alina_3921 explică:

De fapt din cate am inteles accidentul sa soldat si cu o persoana grav ranita dar constiienta! va rog dati-mi un raspuns... trebuie sa-mi linistesc amicul>((((

| alina_3921 explică:

A deci ii va repara pagubitului motocicleta. dar exista posibilitatea suspendarii permisului cumva?

| alina_3921 explică:

A, pai politia a fost instiintata.salvarea a trebuit si ea sa apara pentru motociclistul grav ranit. si spuneti voi ca e destul de napa. nu? asa am zis si eu pentru ca in primul rand asigurarea este obligatorie, apoi accidentul s-a produs din vina lui amicamiu si tot asa. uf!

| alina_3921 explică:

Deci din cate am inteles motociclistul a iesit din spital si nu a stat de cat cateva ore! amicu meu a luat 1000 amenda si i sa suspendat permisul pe o perioada de nu-s cat timp. cercetarile continua deoarece nu se stie cu exactitate care a fost de vina! va mersi pentru raspunuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru lipsa RCA se plateste amenda, se ridica numerele masinii si certificatul de inmatriculare.
Pentru accident cu victime, lega este destul de clara, in functie de gravitate, nr de zile de spitalizare si urmari, se stabileste sanctiunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este obligatorie asigurarea RCA...in afara de amenda din partea organelor abilitate, in caz de accident, risti sa platesti din buzunarul tau eventualele daune provocate

| dyana_8491 a răspuns:

Daca faci acceident si nu ai asigurare auto trebuie sa-ti platesti singur reparatia masinii si/sau a masinii pe care ai accidentat-owinking
sper sa nu ajungi sa faci accident si sa nu ai asigurarelaughing

| adrianc a răspuns:

Partea cu asigurarea te intereseaza cel mai putin acum. Daca din accident a rezultat o victima, prietenul tau toate fi acuzat de vatamare corporala din culpa(art 184 Cod Penal), in cazul in care victima nu sufera traume mai grave(cu conditia ca victima sa depuna o plangere pentru a se putea incepe urmarirea penala impotriva lui)