| ciumpi a întrebat:

Cat de periculoase pot fi motocicletele mai ales pentru cineva fara experienta( in condusul lor)?

Răspuns Câştigător
| annda a răspuns:

Pai sa poti conduce o motocicleta ai nevoie de permis, sa iei permisu ai nevoie de scoala deci nu-i asa de periculos dar oricum sunt destule riscuri, exact ca la masini. big grin

11 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Tu nu ai vazut la tv.cati motociclisti cu experienta au murit? Unii din neatentia lor, altii din cauza altora... Daca nu ai experienta e si mai rau...

nony
| nony a răspuns:

La fel de periculos ca si cum ai conduce un avion fara sa ai experienta. Daca omori pe cineva din cauza neexperientei, mai poti sa te urci vreodata pe motocicleta? Cel mai bine fa cursurile care trebuie si inainte de a impresiona vreo pitzipoancá .mergi regulamentar.

| Antonimu a răspuns:

Nu este absolut deloc sa ai sub tine intre 120 - 180 de cai putere... si o viteza maxima de 300 km/h (in care numai vezi nimic decat soseaua, si pe aceea in ceata)... plus o acceleratie de la 0 - 100 km/h in 3 secunde... deci da`i bataie... e viata ta.

| Misterious a răspuns:

Eu am o vorba pentru soferii pe 2 roti:"aia nu vor murii acasa" .cam atat de periculoase pot fi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un raspuns sincer...foarte periculoase ..am facut multe sporturi extreme bungee jumping parasutism parapanta..insa crede ma ca motociclismul este mult mai periculos decat toate celelalte la un loc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt periculoase daca mergi cu viteza, dar si daca mergi incet. Daca mergi incet si ai un costum adecvat sa spunem ca nu patesti nimic la o cazatura mica. Dar riscurile sunt mari. Nu neaparat din cauza ta, dar si din cauza soferilor inconstienti care daca dau peste tine, ei posibil nu patesc nimic, dar tu esti distrus cu tot cu costum. Si iti zic eu care sunt o motociclista inraita si care am mers cu 240km/h, dar ca pasager si pe drum bun, fara prea multe masini. Mi-e ciuda ca nu pot sa merg cu viteza...pentru ca inainte de orice ma gandesc la viata mea si la familie. Oricum bafta dar sa stii ca viata are prioritate mereu. Asfalt uscat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ganditiva cum e sa sari din avion fara parasuta. poate cazi pe o claie de fan poate nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciumpi uite raspunsul meu.am fost in aceeasi situatie.acum depinde ce vrei sa faci. daca vrei sa iti iei o motocicleta.ai grija sa consulti pe cineva. daca nu stiai ele sunt puse pe cmc ca si la masini.incepand de la 49 cmc pana la 1300! La 49 nu ai nevoie de permis doar de un atestat cum ca ai fi facut cateva ore pe un scuter, moped, sau motor de 49, daca intentionezi sa iti iei o motocicleta, adica cel putin 125, trebuie sa iei permisul A 1, pentru motociclete sau scutere sub 125. Din experienta iti spun ca nu e usor. dar nici greu.si cum eu nu credeam la incceput sper ca tu sa o faci oricat de mult ti'ai dori sa nu cazi vei cadea o data si o data de pe motor! pana te obisnuiestiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt periculoase logic.
La cate s`au intamplat... si din vina lor, si din a altora. din neatentie. din cauza ca "eu am motor, eu pot!" etc

| ciumpi explică:

Da. dar nu ma refer neaparat la asta.sa zicem ca cineva isi ia carnetul si stie destul de multe... dar nu are experianta in condus...

| beatrice_8123 a răspuns:

Ar trebuie sa te gand k sunt periculoase si pentru cei k experienta dapoi pentru cineva care nu are experienta deloc...si poate ai vazut si u ca cele mai multe accidente sunt cele cu motociclete...majoritatea oamenilor pe care ii cunosc parerea lor despre motocicleta si motociclisti este aceeasi "moarte curata". acum depinde si de tine ce ai de gand k motocicleta.adica este doar un hobby si iti place din cand in cand sa te plimbi k ea.sau o folosesti cand ai nevoie sa pleci undeva(adica deja o folosesti foarte des)...