| mariusalex2019 a întrebat:

Cat ma costa schimbare distribuție, disc, plăcute de frână, Și frână de mână preț la fiecare in parte?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Sa te iau putin de urechi dupa care iti raspund. Trebuia sa mentionezi direct in deschiderea acestui anunt/subiect/ intrebare ce model de masina si motorizare, an, ca nu suntem clarvazatori.
Acum pentru logan 1.4 mpi din 2008 avem preturi cam asa (ele difera in functie de producator), dar le-am ales pe cele care le consider cat de cat de calitate, chiar si asa sunt mult mai ieftine decat cele originale asa ca daca pui ceva aftermarket macar sa fie de calitate si nu toate ciurucurile:
cablu frana de mana, nu am idee daca doar 1 e necesar sau 2 bucati: intre 40-60 de lei /bucata si 128 de lei original renault.
kit distributie (contine si pompa apa) : aprox. 280 de lei producator hepu sau ina, nu te zgarci kitul in schimbi o data la 70.000 km, oricum la schimbarea distributie manopera costa cat intreg kitulwinking
discuri de frana (pe fata): +100 lei /bucata - marci precum brembo, trw, ATE
placute de frana (fata): originale ranault 80 de lei, ate- 93 de lei, brembo-95 lei, trw 118 lei tot setul in ambele variante.
Mare atentie ca discurile pe care le alegi sa se imperecheze cu placutele pe care le alegi!
Cel mai bine la alegerea sistemului de franare format din discuri+placute este sa intrebi mecanicul daca se pricepe cat si pe cei de la magazinele de piese de unde comanzi, pentru ca sunt placute mai moi sau mai tari si in functie de discuri le pot strica pe acestea sau vei avea un scartait nasol la auz.Deci cere sfatul celor care asta fac toata ziua adica ce placute si ce discuri de calitate imi recomandati, ca ele sa fie compatibile?! asta trebuie sa intrebi.

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Depinde la la marca la marca. Ca si idee, Includ si piesele, chit distributie 500, placute 100, discuri, 400. frana de mana, cablu frana de mana 150.

| mariusalex2019 explică (pentru baru):

Dacia logan 2008 1.4

| mariusalex2019 explică (pentru baru):

Logan 1.4 2008

| baru a răspuns (pentru mariusalex2019):

Multumesc.

| Simpatic a răspuns:

Revin cu o mica aduagire, ia ce-i mai scump si branduri cunoscute, la kitul de distributie neaparat sa contina si pompa de apa, nu te zgarci poate sa coste si 1000 de lei, cumpara-l pe cel mai scump, caci cel sucmp contine o pompa de apa de calitate, curea dintr-un cauciuc mai calitativ, rola etc chiar daca mai dai in jur de 300 de lei pe manopera, e un lucru care este posibil sa te tina si 90.000 de km! iarasi la discuri si placute nu m-as uita la bani pentru ca de ele (alaturi de cauciucuri in stare cat mai buna sa fie si anvelopele) reprezinta in sine franarea, lucruri care uneori fac diferenta dintre viata si moarte, sau intre a se produce un accident sau nu. Chiar daca ai logan, pe care unii il blameaza, este masina ta si merita ce-i mai bun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate cam 1500euro