| mgtow a întrebat:

Cati ani credeti ca rezista benzina pana va fi interzisa 100%? Uk in 2030 vrea doar electrice, norvegia in 5 - 6 ani la fel. Banuiesc ca in RO mai asteptam 50 de ani daca astia nici acum nu lasa motorina

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Nu va fi niciodata interzisa prin lege, trecerea se va face treptat si va fi dictata de piata si prin oarecare reglementari legale in sensul aplicarii unor taxe de mendiu mai mari.

Cine isi va dori sa conduca o masina cu combustie interna va putea sa o faca linistit multa vreme doar ca va trebui sa scoata mai multi bani din buzunar.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel putin 30 de ani, inclusiv in Norvegia.

| Simpatic a răspuns:

Asta este si motivul pentru care acum dieselurile au cele mai mari scaderi de preturi in tarile de unde sunt aduse second-hand si vandute aici, 3 la 1 leu cum erau ciorapii de prin piete.
Iar meltenii prosti doar asta cumpara! Piata o sa mai reziste mult si bine la cati prosti sarantoci si increzuti exista in Romania si nu numai.
Intr-adevar electricele sunt cam scumpe iar cele accesibile arata de toata jena plus autonomia. Cand vor incepe electricele sa tina cate 2000 de km /incarcare completa deja benzina va fi demult disparuta, dar ce crezi pietele cumparatoare de second hand masiv cum este si Romania vor lua si acele electrice culmea tot second hand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana cand vor gasi alta sursa de venit mai profitabila (Arabia vroia sa construiasca Neom. dar pare ca ii incurca pandemia).
Eu ma intreb cand se va moderniza Romania, ca aici nu se face nu se poate nimic, decat daca vrea vreunu sa aduca in tara din afara.

| Cksihja a răspuns:

Problema mașinilor electrice sunt autonomia scăzută și timpul mare de încărcare. Dacă aceste două elemente sunt rezolvate benzina va dispărea cam în 10 ani. Țările slab dezvoltate vor trece cel mai rapid prin aceste schimbări deoarece ele nici benzinării nu au.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Prin 2060 probabil, doar țările slab dezvoltate vor avea.