| dinartistul a întrebat:

Cati km sunt necesari a face, pentru rodajul unui peugeot nou?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ar trebui sa iti spuna producator si sa te cheme la revizie dupa respectivul nr de km. in general e vorba cam de 1000

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut dinartistul, pntru a face rodajul unui motor nou benzina sau diesel este bine de stiut, pentru primii 500 de km:1. Dupa ce ai pornit mororul este indicat sa astepti cateva minute sa se incalzeasca motorul, nu pleca imediat 2.Schimbarea treptelor de viteza la un regim de turatie 2000-2500(diesel)si 2500-3000(bnzina) 3.Nu forta motorul dincolo de 3000 de turatii in primii 2000 de km 4. Nu incerca sa obtii viteza maxima in primii 3000 de km 5.Controleaza nivelul uleiului din motor in fiecare zi6.Pentru a efectua un rodaj bun ai nevoie intre 3000 si 5000 de km. 7. Evita pe cat posibil vitezele constante pe perioade lungi de timp, astfel se mareste timpul rodajului (evitarea folosirii cruise-control)8. Evita pe cat posibil incarcarea masinii pe timpul rodajului.9. Drum bun si ochiul pe turometrul masinii, mult succes!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Si daca n-are turometru la masina?
N-are nicio treaba daca il ambaleaza sau nu... Important e sa nu-l omoare prea tare.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Salut Tractoristule, vreau exemple de masini fara turometru din ultimii 5 ani!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Gasesti in China cate vrei. Nu le stiu numele si oricum nu e relevant, ca sunt copiate dupa alte modele celebre.
Eu am cumparat in 2005 un Daewoo matiz, fara turometru (ca sa vezi). Turometru e o fita pentru soferii incepatori. Daca esti sofer adevarat schimbi dupa ureche exact cand trebuie.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Tractoristule, ete vorba despre rodaj la masini si nu la tractoare happy, poti sa-mi spui ce ai de criticat $ Poti sa-mi spui unde este greseala mea $ Sau tu esti un fel de Gica contra!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Greseala ta este ca te bazezi pe ceva ce nici macar nu exista pe toate masinile dand sfaturi tocmai despre rodaj! A II-a greseala este faptul ca nu e asa important cat de tare o ambaleaza cat durata reprizei. Aia trebuie crescuta treptat, nu turatiile.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Eu ti-am cerut exemple din ultimii 5 ani.Nu toata lumea are experienta in condus, sunt multi care se afla la prima experienta si in condus si cu o noua masina si au nevoie de sfaturi utile! Nimeni nu se naste invatat! Avem tot timpul de invatat in aceasta viata, si este bine sa impartasim din experienta noastra. Conduc de peste 35 de ani si fac mecanica, te salut si sa ai o zi buna Tractoristule!

| dinartistul explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Multumesc mult

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Un motor nou isi face toate jocurile pe la 50.000 km.