| Tester18 a întrebat:

Ce ATV poti conduce cu subcategoria B1?
Din cate am inteles poti conduce orice atv care are intre 400kg si 550kg si care depaseste 50km/h dar nu sunt sigur

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"e)categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| darrio2007 a răspuns:

Pana in 400 de kg si inmatriculat. Peste 400 kg, permis categoria B.

| Tester18 explică (pentru darrio2007):

Deci cu subcategoria B1 pot conduce orice atv pana in 400kg indiferent de capacitatea motorului?

| darrio2007 a răspuns (pentru Tester18):

„Legea spune urmatoarele: vor trebui inmatriculate vehiculele de tip ATV cu masa proprie de pana in 400 de kilograme (fara baterii incluse, daca vorbim despre un model electric) si cu putere de pana in 15 Kilowati (20 de cai putere), indiferent de tipul motorului. Pentru a le conduce, va trebuie un permis de categoria B1. "