| Damon217 a întrebat:

Ce capacitate ar trebui sa aiba motorul daca am A2? Care este cel mai mare ce il pot conduce? Multumesc!

1 răspuns:
| catalin10026 a răspuns:

Motocicletele care se pot conduce cu A2 sunt acelea cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale. Acest lucru înseamnă, pe de-o parte, modele care din construcție au puterea maximă de până în 35kW (adică 47 de cai putere), iar pe de altă parte motociclete a căror putere a fost limitată la 47 c.p. și care respectă raportul putere/greutate. Adică legea permite ca orice motocicletă (indiferent de capacitatea cilindrică) de până la 94 de cai putere să fie condusă cu permis categoria A2, dacă i se instalează un limitator. Avantajul cumpărării unei motociclete limitate este evident: odată luat permisul categoria A, nu mai trebuie schimbată motocicleta, ci scos limitatorul.

Așadar, dacă ai A2 și ai pus ochii pe un model care îți place, trebuie să știi că sunt două părți ale operațiunii limitării motocicletei: una ce ține de partea tehnică, alta de documentație. Ambele includ organe autorizate pentru operațiune: o reprezentanță autorizată și Registrul Auto Român (RAR). În cazul în care optezi pentru o motocicletă nouă, reprezentanța se va ocupa de aceste acte.