| Xxxxxxx321 a întrebat:

Ce categorie de permis îti trebuie pentru a conduce un yamaha aerox?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce capacitate cilindrica are motorul!
una mica de 50-100cc se poate sofa cu permis de A1 si varsta ta de peste 16 ani, dar cele de 125 si 155cc trebuiesc permise A2 si varsta peste 18 ani

"The Yamaha Aerox is a lineup of single-cylinder scooters made by Yamaha since 1997, available in either 50 cc or 100 cc for the European market, and 125 cc or 155 cc for the Southeast Asian market with several different body designs"

https://www.autovit.ro/blog/cum-se-obtine-permis-de-conducere-motor/

https://scoaladesoferiprima.ro/permis-categoriile-a-am-a1-a2/

| SaOCorectamV a răspuns (pentru Violleta2022):

Gresit domna Violetta, gresit.

Categoria A2 nu prevede limita de cilindree ci de putere

"Motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale."

Scrie si in link-urile date de dvstra, dar de ce nu le cititi?

De ce informati gresit oamenii, rusine doamna Violetta, rusine.

Ce fail de raspuns

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am sau A1 depinde care din motorizări are

| ReddY25 a răspuns:

A1