| anonim_4396 a întrebat:

Ce diferenta este intre un Logan 1.4MPi si unul de 1.2 16v?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cele doua motorizari ofera aceeasi putere, chiar daca primul are 1, 4l iar al doilea doar 1, 2. Sporul de putere la cel de 1.2 vine de la cele 16 valve, care permit optimizarea timpilor de admisie si de evacuare, iar diferenta se va simti putin la impozit si la RCA, care se platesc in functie de capacitatea cilindrica.

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai diferente nu prea sunt. Ca sa intelegi fenomenul, au aceiasi putere, la capacitati cilindrice diferite datorita celor 16 valve ale motorului 1.2, avantajul la cel 1.2 este o asigurare mai ieftina si impozitul mai mic, iar dezavantajul este durata de viata a motorului cu aproximativ 50.000 de km mai putin garantat decat cel 1.4!

| heddy10 a răspuns:

Multumesc

| BAM_7947 a răspuns:

Au scos astia logan de 1.2? vai mama lui...ala 1.4 abia se taraie si imi imaginez cum e ala de 1.2 a, avut o buna perioada in dotare un logan cu care am parcurs vreo 80. 000km de nou, motor 1.6. este o masina strict de oras